მიმდინარე წლის 26 ნოემბერს ცვლილება შევიდა საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის №996 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში, კერძოდ ცვლილება ეხება გადახდის წყაროსთან დაკავებული გადასახადის დეკლარაციის (დანართი №II-06) შევსების წესს.
ცვლილება ვეტერინარული სასაზღვრო-საკარანტინო კონტროლის განხორციელების წესში
გაცნობებთ, რომ 2025 წლის 1 იანვრიდან  ძალაში შედის ,,ცხოველთა კვებაში გამოსაყენებელი ცხოველის საკვები დანამატების წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის  2022 წლის 3 ოქტომბრის №473 დადგენილება.  აღნიშნული წესი კრძალავს ცხოველთა საკვები დანამატების საქართველოს ბაზარზე განთავსებას ან გადამუშავებას (გარდა საექსპორტო წარმოებისა) ან მათ გამოყენებას
შეხვედრა აქტუალურ საგადასახადო საკითხებთან დაკავშირებით
მიზნობრივ ჯგუფებთან სისტემატიზებული ხასიათის შეხვედრების გამართვის პროგრამის ფარგლებში შემოსავლების სამსახური მიმდინარე წლის 29 ნოემბერს 15:00სთ-ზე აქტუალური საგადასახადო საკითხების მიმოხილვის მიზნით, დაინტერესებულ პირებთან შეხვედრას გამართავს.
26.11.2024
ცვლილება ,,გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის № 996 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში
საქართველოს საგადასახადო კოდქესში მიმდინარე წლის 27 ივნისს შეტანილი N4364-XIVმს-Xმპ ცვლილებიდან გამომდინარე, ცვლილება შევიდა ,,გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ“ საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის № 996 ბრძანებით დამტკიცებულ ინსტრუქციაში.